- Body made of galvanized iron (first-grade quality), resistant to impact and cold
- No water leakage due to special seaming construction at the bottom
- Excellent durability with a bottom rim
- "Double ears" with a reinforcing plate on the inside prevent bending or breaking
- Safe because it's made of fire-resistant galvanized steel. Use it to dispose of spent fireworks or as a fire extinguisher.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Bucket Special No. 1 |
| Capacity (approx.) | 3L |
| Diameter (approx.) | 208mm |
| Bottom Diameter (approx.) | 140mm |
| Depth (approx.) | 131mm |
| Material | Galvanized steel |
| Weight (approx.) | 0.38kg |
| JAN Code | 4907797001011 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out


