- The body is made of galvanized steel (Class 1), which is resistant to cold and impact.
- The bottom is leak-proof due to a special crimping method.
- With a bottom ring for excellent durability.
- The "double ears" with sub-plates from the inside prevent bending or breaking.
- Safe because it's made of fire-resistant galvanized iron. Can be used for collecting fireworks residue or extinguishing fires.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Bucket No. 1 |
| Capacity (approx.) | 6L |
| Diameter (approx.) | 258mm |
| Bottom Diameter (approx.) | 167mm |
| Depth (approx.) | 196mm |
| Material | Galvanized steel |
| Weight (approx.) | 0.54kg |
| JAN Code | 4907797001035 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out

