- The body is made of zinc-plated steel (grade 1), which is resistant to impact and cold.
- The bottom is leak-proof due to a special crimping method.
- It comes with a bottom rim for excellent durability.
- The "double ears" with reinforcing plates from the inside prevent bending or breaking.
- Made of fire-resistant galvanized iron for peace of mind. Can be used for putting leftover fireworks or as a fire extinguisher.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Bucket No. 5 |
| Capacity (approx.) | 10L |
| Diameter (approx.) | 298mm |
| Bottom diameter (approx.) | 206mm |
| Depth (approx.) | 212mm |
| Material | Galvanized steel |
| Weight (approx.) | 0.72kg |
| JAN Code | 4907797001066 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out

