- Body made of galvanized iron (Class 1), resistant to impact and cold
- Bottom features a special crimping method, ensuring no water leakage
- Equipped with a bottom rim for excellent durability
- The handle is "double-eared" with an inner sub-plate, preventing bending or breaking
- Made of fire-resistant galvanized iron for safety. Can be used for firework embers or as a fire extinguisher.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Bucket No. 6 (0.27) |
| Capacity (approx.) | 11L |
| Diameter (approx.) | 304mm |
| Bottom Diameter (approx.) | 206mm |
| Depth (approx.) | 223mm |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Weight (approx.) | 0.76kg |
| JAN Code | 4907797001073 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out

