- The body is made of galvanized steel (Grade 1), which is resistant to cold and impact.
- The bottom features a special crimping method, ensuring no water leakage.
- Equipped with a bottom ring for excellent durability.
- The "double ear" handles, using a sub-plate from the inside, prevent bending or breaking.
- Safe because it's made of fire-resistant galvanized iron. Can be used for putting in fireworks residue or as a fire extinguisher.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Bucket Special No. 2 |
| Capacity (approx.) | 5L |
| Diameter (approx.) | 256mm |
| Bottom diameter (approx.) | 167mm |
| Depth (approx.) | 167mm |
| Material | Galvanized steel |
| Weight (approx.) | 0.51kg |
| JAN Code | 4907797001028 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out


