- The body is made of galvanized steel sheet (Class 1), which is resistant to cold and impact.
- The bottom is leak-proof thanks to a special crimping method.
- Comes with a bottom ring for excellent durability.
- The "double ears" that use sub-plates from the inside will not bend or break.
- Made of fire-resistant galvanized iron for peace of mind. Use it for disposing of fireworks debris or extinguishing fires.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name | Illustrated Bucket No. 1 Black |
| Capacity (approx.) | 6L |
| Diameter (approx.) | 258mm |
| Bottom diameter (approx.) | 167mm |
| Depth (approx.) | 196mm |
| Material | Galvanized steel sheet |
| Weight (approx.) | 0.54kg |
| JAN Code | 4907797001332 |
| Country of manufacture | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out





