- The body is made of cold and impact-resistant galvanized steel (Grade 1)
- No water leakage thanks to the special crimping method used for the base
- Excellent durability with a bottom ring
- The "double ears" use a sub-plate from the inside, preventing bending or breaking.
- Safe because it's made of fire-resistant galvanized iron. Use for putting in spent fireworks or extinguishing fires.
| Product Information | |
|---|---|
| Product Name |
Illustrated Bucket No. 1 White |
| Capacity (approx.) | 6L |
| Diameter (approx.) | 258mm |
| Bottom diameter (approx.) | 167mm |
| Depth (approx.) | 196mm |
| Material | Galvanized steel |
| Weight (approx.) | 0.54kg |
| JAN Code | 4907797001349 |
| Country of Origin | Japan |
関連アイテム
-
Illustrated Bucket Special No. 1 Black
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Illustrated Bucket No. 1 White
- Regular price
- ¥1,408
- Sale price
- ¥1,408
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out





